Willkommen auf den Internetseiten der Zwinger Asian Bär!

TIBETSKÝ TERIÉR 

Fiona Cog  lama Tibetchan

je o mesiac vhodná na umiestnenie do novej rodiny.
Narodila sa jedna jediná, preto nam záleží na tom, aby sa dostala k ľuďom, ktorí ju budú milovať.
Otec: Nadas Tibet Chan
Matka: Covelyn Cog Lama
narodená: 28.09.2011

 V našej chovateľskej stanici sa zaoberáme chovom psov týchto plemien:

foto12 t

  • kaukazský ovčiarsky pes
  • turkménsky vlkodav
  • tibetský teriér
  • americký pitbul teriér
  • bradáč stredný

 

Špecializujeme sa na chov gruzínskej línie kaukazského ovčiarskeho psa
Okrem chovu psov sa venujeme taktiež chovu koní.

Život v rozprávke

Kedysi sa pýtal môjho muža jeden človek: "Ľubo, kde Ty vlastne žiješ?" A môj manžel mu na to odpovedal: "Čítali ste najkrajšiu rozprávku? Aj v tejto sa hovorí, že za siedmimi horami, za siedmimi dolinami, tam, kde líšky dávajú dobrú noc, kde sa slnko hojdá na slnečnej vlne, kde sa v zime vločky trblietajú, kde srny vtákov naháňajú, tam ja žijem..."

A naozaj. Neďaleko Podolínca v zajatí hôr stojí učupená chalúpka a v nej svoju rozprávku žijú manželia Jasovskí. Spoločnosť im robí len divá zver a verné psy. Práve tie ich priviedli z mesta priamo do lona prekrásnej prírody. Na miesto, kde líšky dávajú dobrú noc...

Na samom počiatku bola láska k zvieratám. Tá Lýdiu a Ľubomíra Jasovského drží dodnes. Neskôr sa k nej pridal sen a neskonalá túžba bývalého zápasníka dokázať to, čo sa nepodarí len tak hocikomu. Vyšľachtiť psa, ktorý nemá široko-ďaleko páru. "Celé toto divadlo, ktoré tu je, je len o tom, aby som vyšľachtil jedného psa len pre seba," prezrádza svoj zámer Ľubomír Jasovský. "Bude to ten naj, ktorého si ja vyberiem," dodáva chovateľ kaukazských ovčiarskych psov. "Musí mať široké nozdry, veľkú hlavu, veľké laby...", približuje víziu dokonalého "kaukazáka" Ľ. Jasovský a v očiach má odhodlanie, ktoré svedčí o tom, že sa mu to raz určite podarí. Nečudo, veď do karát mu nahráva aj kvalitná genetická výbava zakladateľa jeho chovu - kaukazského ovčiaka Endyho. Práve on môže za to, že sa manželia Jasovskí rozhodli chovateľstvu upísať nielen srdcom, ale aj profesionálne. "Dovtedy ma nezaujímali výstavy, nebavilo ma ukazovať sa niekde po meste, radšej som so psami behal po kopcoch na okolí", priznáva Ľ. Jasovský. Endyho mimoriadne kvality a tlak okolia však "prinútili" Jasovských nazrieť na svoj koníček očami skutočného chovateľa. Po tom, ako v roku 2001 získal titul svetového šampióna a rok na to sa stal víťazom Slovenska a Rakúska, sa rozhodli založiť si chovnú stanicu. "To sa snáď ešte nikdy nepodarilo žiadnemu kaukazskému ovčiakovi. Neverím, že niekto vyhral dvakrát po sebe medzi päťdesiatimi rôznymi plemenami," neskrýva radosť Endyho pán. "Také niečo málokto videl. Dvaja rozhodcovia mu namerali index masívnosti stodvadsať. Ľudia hovorili, že to ani nemôžu napísať", spomenul si na zážitok z rakúskej výstavy Ľ. Jasovský. To bol okamih, ktorý rozhodol. V bývalom zápasníkovi sa prebudila túžba dosiahnuť viac, "Joj, keby som tak zohnal suku, aby som mohol mať index masívnosti stodvadsaťpäť", povedal si bezprostredne po Endyho víťazstve jeho majiteľ. Neostalo iba pri slovách, Jasovskí sa mu vybrali hľadať nevestu priamo k prameňu - na Kaukaz.

bar01bar02

V marci 2004 uzreli svetlo sveta potomkovia Endyho a ruskej krásavice Burji. "V deň, keď rodila, prišla jedna firma rúbať topole stojace opodiaľ. Prosila som ich, aby to odložili, no odmietli, Burja mala silne vyvinutý strážny inštinkt, skákala a šteňatá postúpala. Zo šestnástich ostali len dve. Hriali sme ich nad pecou, už sme to pomaly vzdali, no nakoniec predsa len prežili", vylovila z pamäti smutné okamihy "rodinná hovorkyňa" L. Jasovská. Dostali mená Azahyr a Assalah (z arab. lebo tak rozhodol Boh). Napriek mohutnej konštrukcii Endyho potomkov sa chovateľský sen Jasovských zatiaľ nesplnil. "Ich srsť nie je taká dlhá, ako by som chcel. Zistil som, že nie prvé, ale až ďalšie šteňatá budú dlhosrsté", dodal chovateľ spod staroľubovnianskeho hradu, ktorého ambíciou je "urobiť takého psa ako majú v Rusku, len o pätnásť centimetrov väčšieho a mohutnejšieho." 
S ním chce o pár rokov uspieť na medzinárodnej chovateľskej výstave v Moskve. "Keby sa tam človek umiestnil v prvej desiatke, tak klobúk dole", zasníva sa hovorkyňa "brlohu Ázijského medveďa". "No sny sa plnia, každému. Mne sa zatiaľ splnili všetky. Čo som chcela to som dokázala", odhodlane dodáva. "Keď človek niečo chce, tak to zákonite raz musí vyjsť, aj keď mnohokrát odbočí z cesty poriadne ďaleko", zamyslela sa nad kľukatými chodníčkami života L. Jasovská. "A tento chov je vlastne len o tom, aby sa splnil Ľubov sen. Museli sme pri tom prekonať množstvo prekážok, ale keď sme dokázali prejsť jednu horu, dokážeme prejsť aj druhú", uzatvára L. Jasovská, ktorá aj napriek občasným polienkam pod nohami žije spoločne s manželom na ich chovateľskej stanici v lone nádhernej prírody svoju rozprávku.

Až raz prišiel anjel a pošepol mi: "Pane, ty nepatríš do civilizácie, ty musíš žiť v prírode. A tak sa rozhodol a odišieldo lona prírody. Zobral si so sebou len svoju silu, svoju odvahu, svoju vôľu a svoju ženu, svoju dobrú vílu, ktorá ho s láskou na celej ceste životom bude sprevádzať. Zanechal za sebou kariéru úspešného športovca bojových umení, zanechal za sebou ľahký život, zanechal celú civilizáciu a odišiel do prírody."